Bibliotekininkas pataria

Naujos knygos paaugliams: kaip juos sudominti skaitymu?

Jūsų vaikas jau moka skaityti, bet to neužtenka, nes skaitymas ─ tai  įgūdis, kurį nuolat reikia ugdyti ir tobulinti. Deja, pastaraisiais metais atlikti tyrimai nieko gero nežada: vaikai skaito  nenoriai ir vis mažiau. Ką daryti? Kaip išmokyti vaiką mėgti knygas? Jeigu nepadarėte to ankstyvoje vaikystėje, pamėginkite tai padaryti dabar. Tik kaip?

Siūlome Jums keletą patarimų šiuo klausimu:

1. Aplinka, kurioje gyvenate. Jeigu Jūsų namuose yra tik viena kita knyga, nenuostabu, kad vaikas nejaučia nė mažiausio poreikio skaityti. Tegul visame bute šen bei ten guli po knygą, laikraštį, žurnalą.
 2. Skaitykite patys. Tegul knygų skaitymas Jūsų namuose tampa kasdienybe: skaitydami patys, parodysite savo vaikui, kad spausdintas žodis ─ tikrai didelė jėga...
 3. Rytinis laikraštis.  Jeigu rytais Jūsų vaikas matys, kaip tėtis ar mama pusryčiaudami skaito laikraštį, gal jam taip pat pabus poreikis skaityti?
 4. Jokios prievartos. Nebrukite knygų per jėgą, tiesiog rekomenduokite vieną kitą įdomią knygą, bet nebūtinai tą, kuri buvo mėgstamiausia Jūsų vaikystėje.  Laikai pasikeitė, dabar vaikiškų knygų pasirinkimas labai didelis. Patarkite, bet nebūkite įkyrūs, palikite vaikams pasirinkimo laisvę.
 5. Mėgstamas autorius. Jeigu vaikui patiko koks nors rašytojas, jam turėtų patikti dar viena to paties autoriaus parašyta knyga.
 6. Skaitykite garsiai: Jūs- vaikui, vaikas- Jums.
 7. Aptarimas. Aptarkite tai, ką perskaitėte. Taip jūs skatinsite vystytis vaiko žodyną ir minties eigą, pabendrausite.
 8. Teminė literatūra. Jeigu vaikas nemėgsta skaityti, bet turi kitą mėgstamą užsiėmimą- krepšinį, muziką, kolekcionavimą, valgio gaminimą, rankdarbius- pirkite  literatūrą jo mėgstama tema.
 9. Užrašai. Nupirkite vaikui specialų sąsiuvinį, kuriame jis galėtų užrašyti perskaitytas knygas ir savo mintis, kilusias beskaitant. Paskatinkite įvertinti knygas –pvz., penkiomis žvaigždutėmis, dalintis knygomis su draugais.
10. Bibliotekos diena. Į biblioteką eikite kartu su savo vaikais, tegul jie naršo tarp lentynų, renkasi patys ir praleidžia bibliotekoje tiek laiko, kiek jiems norisi.
11. Kokios knygos jiems patinka. Tokios, kurios gausiai iliustruotos, didelėmis raidėmis. Tai gali būti stebuklinės pasakos ar fantastiniai pasakojimai, taip pat kasdieniai nutikimai, vaizduojami su humoru ir ironija, juos džiugina linksmos situacijos, kai nepaisoma gerų įpročių ir elgesio taisyklių. Vaikai žavisi ir knygomis su mįslėmis, greitakalbėmis, trumpais pokštais, pasakojimais apie kitas šalis (kokie žmonės ten gyvena, kaip jie rengiasi, ką valgo, kaip šoka, kuo skiriasi nuo mūsų), žymius personažus, buvusias civilizacijas. Jiems patinka knygos apie visatą, laukinius arba išnykusius gyvūnus, apie įvairias kūno funkcijas.

Bibliotekininkės Gėlė Andriušaitienė ir Neringa Juknevičienė

Rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašus galite rasti ČIA:
Ieškoti Panevėžio „Žemynos“ progimnazija

Panevėžio „Žemynos“ progimnazija. Ramygalos g. 99, Panevėžys.