Logopedas pataria

M-m-m-mamyte, k-kas m-man atsitiko? Tokia kalba kelia nerimą vaikui, tėvams, mokytojams. Tai mikčiojimas – sklandaus kalbėjimo(ritmo)sutrikimas. Tėvų pagalba mikčiojančiam vaikui:
  • Namuose sukurkite ramią aplinką.
  • Venkite triukšmingų renginių, jaudinančių TV laidų, filmų,
  • Leiskite vaikui pačiam kalbėti, neužbaikite jo žodžių ir minčių, padrąsinkite jį.
  • Kalbėkite neskubėdami, vartodami žodžius, kurie nuskambėjo vaiko kalboje nesklandžiai.
  • Jūsų lėta, rami, sklandi kalba bus daug efektyvesnė už bet kokią kritiką ir patarimus.
  • Kai vaikas klausinėja apie mikčiojimą, ramiai ir geranoriškai atsakykite, kad pastebėjote jo kalbos nesklandumus ir padėsite juos įveikti.
  • Neverskite vaiko garsiai skaityti, dainuoti, deklamuoti, jei jis to nenori.
  • Savo veido išraiška ir kūno kalba palaikykite vaiką, parodykite, kad klausotės jo kalbos turinio, o ne kaip jis kalba.
  • Pagirkite jį už įdomų pasakojimą, pastebėjimą, posakį.
  • Parodykite vaikui, kad priimate jį tokį, koks yra.
  • Stenkitės kuo dažniau parodyti vaikui, kad jį mylite, vertinate ir kad jums malonu su juo bendrauti.
  • Drąsinkite bendrauti su kitais vaikais.
  • Konsultuokitės su vaikų psichiatru, logopedu, psichologu.
  • Informacijos ieškokite adresais: www.spf.su.lt , www.mikciojimas.tai.lt ir kt.

Pagal SPPC informacinius leidinius.

Tėvų pagalba vaikų foneminio suvokimo lavinimui:
  • Skirti pirmą ir paskutinį žodžio garsą.
  • Skirti visus žodžio garsus.
  • Atrinkti paveikslėlius, kurių pavadinimuose garsas „a“ būtų pirmas,trečias ir pan.
  • Sudėti žodžius iš karpomojo raidyno raidžių.
  • Sugalvoti žodžių su nurodytu garsų skaičiumi.
  • Sudėlioti paveikslėlius pagal garsų skaičių pavadinimuose.
  • Pakeisti žodžius pridedant vieną raidę, pakeičiant ją kita, sukeičiant vietomis.
  • Tęsti žodžių grandinę, kurioje kitas žodis prasidėtų pirmesniojo paskutiniu skiemeniu.
  • Atspėti, koks vienodas garsas kartojasi pasakytuose žodžiuose.
  • Užpildyti kryžiažodžius.
  • Skirti panašiai skambančius žodžius (batas,badas,padas,batai;garas,karas,baras,galas)ir pan.

Logopedė V.Šidlauskienė
Ieškoti Panevėžio „Žemynos“ progimnazija

Panevėžio „Žemynos“ progimnazija. Ramygalos g. 99, Panevėžys.